Dereotunun Faydaları

Dereotunun Faydaları: Mucizevi Yeşiller

Sofraları her mevsim süsleyen ıtırlı yeşilliklerin başında gelen dereotunun faydaları daha fazla severek yemenize sebep olacak. Bu güzel ve hoş kokulu bitki pek çok yiyecekle birlikte tüketildiği gibi tek başına limon ve zeytinyağıyla bile çok yararlıdır.

Dereotu içerdiği yüksek kalsiyum ile mucizevi bir kemik dostu bitkidir. Süt ve yoğurt gibi ürünleri tüketemeyenler için dereotu günlük kalsiyum ihtiyacının çok yüksek bir miktarını karşılar. Kemik erimesi gibi hastalıkları önlemede dereotu yardımcı bir besin kaynağıdır. Dereotunun içerisinde bulunan vitaminler A, C ve E vitaminleri ile demir ve potasyum gibi kuvvetli minerallerdir. Özellikle A ve C vitamini günlük ihtiyacının %40’tan fazlasını bir tutam dereotu ile karşılayabilirsiniz. Dereotu aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Bağışıklık sistemine destek veren bir besindir. Hastalıklara karşı korur. Yine dereotunun faydaları arasında kötü kolestrol olarak adlandırılan LDL seviyesini düşürmeye etkisini sayabiliriz.  Dereotu kan basıncını dengeleyerek tansiyonu da düşürdüğü için tansiyon hastalarına da önerilmektedir. Sindirim sistemine destek vererek gaz oluşumunu giderir. Dereotunun içerisinde bulunan uçucu yağlar sinir sisteminin sağlıklı işlemesini sağlar ve verdiği sakinleştirici etki ile uykusuzluğakarşı etkilidir. Bilinen diğer bir önemli özelliği dereotunun güçlü bir idrar söktürücü olduğudur. Bu özelliği ile ödem ve şişkinliklerden kurtulmaya yardımcı olur. Düzenli tüketimde kilo vermeye ve ağız kokusu gidermeye faydası olduğu da bilinmektedir.

Doğal Sağlık Dereotu

Tüm bilinen özellikleriyle dereotunun faydaları bir yana bu değerli otun mucizevi kürleri de bulunmaktadır. Özellikle tiroid hastalarında tiroid bezlerinin az ya da fazla çalışması ve nodüle rastlanması durumunda her yemekten 15 dakika önce sapı ve yaprakları ile birlikte tüketilen bir tutam dereotunun tedavi edici özelliği bulunmaktadır.

Dereotu ile Sağlıklı Yemekler

Dereotunu görmeye alıştığımız yiyeceklerin başında salatalar gelmektedir. Cacık, patates salatası, makarna salatası, zeytinyağlı dolmalar, fasulye piyazı gibi mezelerin tümünde çiğ olarak tüketilebilmektedir. Dereotunun en çok yakıştığı sebze ise kabaktır. Türk mutfağında bir diğer ünlü de meşhur dereotlu peynirli poğaçadır. Dereotu her şekilde sağlık dostudur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir