Dereotunun cilde faydaları

Cilt ve İnsan Sağlığı Dostu Bitki: Dereotu

Doğada muhteşem bir zenginlik bulunmaktadır. Aradığımız her şeyin cevabı,  her derdin devası bulmak için doğaya bakmak yeterli olacaktır. Özellikle yeşil bitkiler insan sağlığı için çok önemli bileşenleri içermektedirler. Maydanoz, dereotu, fesleğen, kekik, biberiye ve diğer bitkiler doğal ilaçlardır aslında. İçerdikleri ilaç etken maddesi adı verilen maddeleri düzenli olarak bu bitkileri tükettiğimiz zaman vücudumuza almış, hastalıklara karşı vücudumuz korumuş oluruz. Dereotunun içinde bulunan kaempferol adlı madde kansere karşı koruyucu bir zırh gibi vücudu korumaktadır. Bu maddeden düzenli olarak alınması halinde kansere yakalanma ihtimaliniz çok azalacaktır. Dereotunun cilde faydaları pek çok alanda söz konusu olmaktadır.

Dereotunun Cilde Faydaları

Yemekler e katıldığı zaman çok güzel ve kokusu olan dereotunun cilde faydaları oldukça fazladır. Dereotu cildin beslenmesine yardımcı gıdalardan biridir. Antimikrobiyal etkiye sahip olan dereotunun ciltte olan küçük yaralar ve kesikleri mikroplardan koruyarak enfeksiyon oluşmasını önlemektedir, Cildin nem dengesini korumakla birlikte leke oluşumunu önlemektedir. Ancak dereotunun fazla tüketilmesi cilt sağlığı için cildi güneşe karşı hassas hale getirmektedir. Güneş yanıklarına sebep olabilir. Tüketilen dereotu miktarına dikkat edilmelidir. Uygun miktarlarda tüketildiği zaman yaralarınız daha çabuk iyileşme gösterecektir. Dereotunu direk cilde uygulamayınız. Dereotunun kozmetik ürünlerde uygulama nedeni olmasının temel nedeni cilt kanserine neden olmasıdır.

Dereotunun Faydaları

Dereotu sadece cilde değil birçok faydası daha bulunmaktadır. Dereotunun cilde faydaları konusuna bakacak olursak anti-bakteriyel etki yani vücudu bakterilere karşı bir korumaktadır. Diyabet hastaları için vücut şeker dengesinin sağlanması, kolesterolü düşürme etkisi bulunmaktadır.  Ancak şeker hastaları tüketirken miktar çok önemlidir. Fazla alınması durumunda şeker çok hızlı düşebilmektedir. Sindirim sistemini rahatsızlıklarında oldukça etkilidir. Epilepsi ve kanser tedavisinde kullanılır. Eski çağlarda dezenfektan olarak da kullanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir