Dereotu zayıflatır mı

Güzel Kokulu Dereotu

Bazılarının kokusundan dolayı rahatsızlık duyduğu, ama genel olarak sofralarımızdan eksik etmediğimiz dereotunun, insan vücuduna sağladığı faydaları saymakla bitmez.Bu narin bitki sayesinde, C vitamini ile birlikte vücuda ve özellikle göz sağlığına etkisi büyük olan A vitamini, fosfor, magnezyum, potasyum ve B6 ihtiyacını da karşılamak mümkündür.

Hoş kokusu ile iştah açıcı özelliği bulunan bu şirin bitki, tüm yemeklere, hamur işlerinin iç malzemesi olarak, salatalarda ve bitki çayı olarak tüketilmektedir.

Taze ve kurutulmuş olarak tüketilebilen dereotu, sağlığını düşünen herkesin sofrasından eksik etmemesi gereken bir bitkidir. Bu bitki son zamanlarda dereotu zayıflatır mı? Sorusunun en çok sorulduğu bitkidir.

Dereotunun Faydaları Nelerdir?

Vücuda yararlı bir çok vitamini içinde bulunduran dereotunun faydaları saymakla bitmez.

  • Sindirim sistemine verdiği rahatlık nedeniyle, özellikle mide rahatsızlığı çekenlerin tercihidir. Gastrit ya da reflü sıkıntısı yaşayan kişiler, bir miktar taze dereotunu ağızlarında çiğnemelidir.
  • Keskin kokusdan rahatsız olan kişiler, bu kokunun nefesi açıp, soluk alış verişini rahatlattığını ve bunun sonucunda kalp ritminin düzeldiğini bilseler yine rahatsız olurlar mıydı?
  • Yine bu koku ve verdiği rahatlık hissi ile öksürüğü keme ve bronşları açma özelliğine sahiptir. Bu nedenle sigara gibi kötü alışkanlığı olanlar elbette bunu bırakmalı ya da en kötü ihtimalle aza indirip, beraberinde dereotu yemelidir.
  • Anne sütünün fazlalaşmasını sağlar.
  • Diş ağrısı çekenlere, içinde bulundurduğu kalsiyum etkisiyle faydalı olabilen dereotu, ayrıca diş etlerinin de güçlenmesini sağlar.
  • Epilepsi hastalığına çare olduğu kanıtlanmıştır.
  • Gaz sorununu giderir ve iştah açar.

Dereotu Zayıflatır mı Konusunda Neler Söylenebilir?

Dereotu zayıflatır mı? sorusu iştah açma özelliği ile tezat olsa da; yapılan araştırmalar ve diyetisyenlerin önerisi dereotunun kilo verdirdiği yönündedir. Dereotu 100 gramında 17 kalori gibi düşük bir kalori içerdiği için rahatlıkla tüketilebilir.

Zayıflamaya karar verenler bu bitkiyi tüketirken dereotu zayıflatır mı? sorusundan önce, zayıflarken kaybedilecek olan viyamin ve mineralleri dereotu karşılar mı, sorusunu araştırmalıdır. Dereotu, zayıflamaya yardımcı olurken, içerdiği kalsiyum, magnezyum ve demir Kaynağı olması nedeniyle, vitamin ve mineral eksikliği yaşatmaz.

Sindirimi kolaylaştırdığı ve tokluk hissi verdiği için zayıflamaya yardımcı dereotunu, yemeklerden 15 dakika önce bir yemek kaşığı kadar tüketip, üstüne bir bardak su içerek ya da ara öğünlerde yoğurt için katarak tokluk hissi sağlanabilir. Böylece zyıflamaya yardımcı olunabilir.

Ancak, diyetsiz dereotu zayıflatır mı diye sorarsanız, elbette ki yanıt hayır olacaktır. Doğru beslenme, egzersiz, bol su tüketimi ile birlikte dereotu gibi sağlıklı bitkilerle desteklenen hayat tarzı, kilo verilmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir