Dereotu Tohumunu Kimler Kullanabilir

Dereotu Tohumunu Kimler Kullanabilir?

Akdeniz, Asya, Batı Afrika ve Güney Rusya ülkelerine özgü bir bitki olan dereotu keskin lezzetiyle yemeklere vermiş olduğu tatla birçok kişinin dikkatini çekmektedir. Tohumlarının yemeklerde kullanıldığı, lezzet ve aroma vermek için birebir olan dereotu tohumu, çok faydalı bir besindir. Hemoroid problemleri yaşayanların, yüksek tansiyon hastalarının, emziren annelerin, şeker hastalarının çok rahat bir şekilde kullanabileceği faydalı bir besindir. Dereotu tohumu, yüksek kalsiyum içermesi sebebiyle süt yerine tüketilmesi de tavsiye edilmektedir.

Dereotlu Tohumunun Faydaları Nelerdir? 

Ağız kokusu çeken kişilerin, yemekten sonra bir tutam dereotu yiyerek ağız kokusunu önleyebileceği önerilir. İçeriğindeki antioksidan sayesinde vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılması sağlanmaktadır. İdrar söktürücü olarak dereotu tohumu tercih edilebilir. Uykusuzluk ve hıçkırık kesmek için dereotu tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Menopoz dönemindeki kadınların bu dönemi rahat bir şekilde atlamalarına yardımcı olmaktadır. Emziren annelerin daha kaliteli bir süt sağlaması için kullanması tavsiye edilmektedir. Ayrıca göğüs yaralarını da geçirmeye yardımcıdır. Kan basıncını düşürür ve yüksek tansiyon hastalarının tansiyonunun düzenlenmesini sağlar. Hemoroid oluşumunu engellemektedir. Hazımsızlık sorunlarının düzenlenmesine yardımcı olur. Mide bulantılarının giderilmesine yardımcı olur. Karın ağrılarının kesilmesinde yardımcıdır. Kendine özgü korkusuyla bahçenizde böcek varsa bitkilerden uzak tutar. Mide ülserinin vücuda etkilerini azaltır.

 

Dereotu Tohumu Nasıl Kullanılmalıdır?

Yoğurtla birlikte ya da cacığın içerisinde tüketebilirsiniz. Soğuk sandviçlerine dereotu tohumu ekleyerek daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz. Balığın yanında rahatça yiyebilirsiniz. Salataların içine ekleyebilirsiniz. Haşlanmış patatesle birlikte ya da menemenin içine katarak yiyebilirsiniz. Yemekleriniz bittikten sonra midenizi hafifletmek için kullanabilirsiniz. Tadı biraz acı olabilir. Eğer ki tohumunu tüketemiyorsanız taze dereotu da yiyebilirsiniz. Kırılgan yapısı sebebiyle 2-3 günde tüketilmesi gerekmektedir. Güneş almayan bir yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Kurutulmuş olanı doğru muhafaza edilirse 6 ay gibi bir sürede saklanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir