Dereotu Tohumu

Dereotu Tohumunun Özellikleri Nelerdir?

Salatalarda, özellikle de zeytinyağı ve yoğurtla birleştirilerek kullanılan dereotu, keskin kokusu ve sayısız faydasıyla tüketilen bir ot çeşididir. Her yerde kolaylıkla yetişmekte olan dereotunun tohumları da kendisi de oldukça sağlıklı bir besindir. Kullanım alanları da bir hayli geniş çaplı olan dereotu tohumu sayesinde, pek çok sorununuzu çare bulabilirsiniz. Daha çok yaz aylarında tüketilen bu besin kaynağı kış aylarında da tüketim için uygundur. Her yaş grubu dereotunu da tohumlarını da dilediği gibi yemeklerde, salatalarda ve farklı yiyecek gruplarında kullanabilir.

Dereotu Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Kullanım alanı oldukça çeşitli olan dereotu tohumu uykusuzluğa birebir geliyor. Uykusuzluk çekenler, uykuya dalmakta güçlük çekenler hem zihnini hem de bedenini rahatlatmak için dereotu ve tohumlarını tüketebilirler. Diyabet hastalığına da iyi gelen tohumlar, kurutularak tüketilebileceği gibi nemli olarak da tüketilebilir. Midede ve bağırsaklarda biriken gaz sorununa en güzel çözümlerden biridir. Bağışıklık sisteminizin kuvvetlenmesine yardımcı olur Birden gelen ve solunum yollarını rahatsız eden hıçkırık ve benzeri durumlara karşı da etkilidir. Aynı zamanda ishalin en büyük düşmanıdır ve ishalin kesilmesine yardımcı olur.

 

Dereotu Tohumu Sindirim Sistemini Güçlendirir

Sindirim sistemini güçlendirmeye yarayan dereotu tohumu kilo vermek isteyenlere de sağlıklı bir şekilde yardımcı oluyor. İçerisinde bol miktarda fosfor, demir, magnezyum, A ve C vitamini bulunan tohumlar, tüketildiği sürece vücudun vitamin ihtiyacını karşılamaya yetiyor. Günlük değerlere oldukça faydası olan tohumlar, bebek ve çocuklarda meydana gelen gaz problemini de ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda midede meydana gelen rahatsızlıkların zaman içerisinde tedavi edilmesine yardımcı oluyor ve pek çok hastalık için alternatif tedavi olarak kullanılıyor. Eklemlerde meydana gelen iltihapların da giderilmesinde büyük bir rol oynuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir