Dereotu Tohumu Yenir Mi

Dereotu Tohumu Yenir Mi?

İlkbahar aylarında ekimi yapılan dereotu tohumu ekiminin yapılmasının ardından iki ay içerisinde yetişmekte ve gelişmektedir. Maydanozgiller familyasından bir kültür bitkisi olan dereotu, yeşil renkli ve salata, cacık ve yemeklerde kullanılmaktadır. Vitamin ve mineral deposu olan dereotu, içerisine konulduğu yemeklerin lezzetini arttırdığı gibi görselliğini de güzelleştirmektedir. Dereotu, lezzetli ve faydalı olduğu kadar çok düşük bir kaloriye sahip olduğu için diyet listelerinin de başında yer almaktadır. Zayıflatma etkisine sahip olan dereotu, aynı zamanda lifli yapısı sayesinde sindirim sorunlarına karşı da kullanılmakta olan bir bitkidir. İnsan sağlığı açısından sağladığı faydalar nedeni ile dereotu, hem tohum olarak tüketilebilmektedir hem de yapraklı şekilde tüketilebilmektedir.

Dereotu Tohumunun Kullanımı

Dereotu tohumu kullanılarak hazırlanan çay, yetişkinlerde uykusuzluk sorununa iyi gelmesinin yanı sıra bebeklerde de gaz problemine iyi gelmektedir.  Dereotu tohumunun ağızda çiğnenmesi ise ağız kokusunu gidermekte ve nefesi rahatlatmaktadır. Yaprakları kadar tohumu da faydalı olan dereotunu, hem tohum olarak hem de taze yapraklı halde iken tüketmek gerekmektedir.

 

Dereotunun Faydaları Nelerdir?

Taze yapraklı olarak tüketilen dereotunun insan sağlığı açısından pek çok faydası bulunduğu gibi dereotu tohumu şeklinde kullanılmasının da pek çok faydası bulunmaktadır. Dereotu, sütte bulunan kalsiyum oranından daha fazla miktarda kalsiyum içermektedir. Bu nedenle dereotu, gelişim çağında ki çocuklar ve hamileler tarafından kullanılması önerilmektedir. Dereotunun yapraklarının ucunda uçucu yağ bulunmaktadır ve bu sayede ise safra ile sindirimde bulunan sıvı oranını arttırmaktadır. Ayrıca akarsulara yakın yetişen dereotunun, yapılan araştırmalar doğrultusunda antidepresan ile aneljezik maddeler açısından zengin olduğu bulunmuştur. Dereotu bu özelliği sayesinde ise depresyon gibi rahatsızlıklara karşılık doğal ilaç olarak kullanılmaktadır. Dereotu, eski çağlarda vücutta bulunan tüm mikrobu bir hafta boyunca idrar yolu ile atması sayesinde dezenfekte ilacı olarak kullanılmıştır. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde dişleri beyazlatan dereotu, diş iltihaplanmalarını ve ağız kokusunu da önlemektedir. Ayrıca dereotu, kadınlar açısından tüketilmesi önerilen bir bitkidir. Çünkü dereotu, kadınların regl dönemlerinde yaşadıkları ağrılara iyi gelmesinin yanı sıra regl döngüsünü de düzenlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir