Dereotu Tohumu Nerelerde Satılır

Dereotu Tohumu Nerelerde Satılır?

Dereotu tohumu günümüzde tohum satışı yapılar dükkânlarda ziraatta ve aktarlarda satılmaktadır.    Maydonozgiller familyasından olan dereotu tohumu salatalarda ya da cacıkta böreklerini iç malzemesi içine atılarak kullanılabildiği gibi yemeği yapılarak da tüketilir. İlkbahar aylarında ekilip yetiştirilen dere otu adeta mineral ve vitamin deposudur ve yapraklarından çayı yapılarak da tüketilmektedir.  Akdeniz Marmara ve Batı Afrika ‘da doğal ortamlarda ya da bahçelerde yetiştirilen dereotu yıl boyunca rahatlıkla yetiştirilmektedir.

Dereotu Nasıl Tüketilir?

Dereotu tohumu ve yaprakları olmak üzere iki şekilde tüketilmektedir. Yaprakları genellikle salatalarda cacık da veya yemeği yapılarak tüketilebildiği gibi yaprak ve tohumları kurutulup, baharat şeklinden de tüketilmektedir. Aynı zamanda dere otu yapraklarını kuruttuktan sonra kaynamış suyun içerisine bir tutam atıp demledikten sonra çay olarak da tüketebilirsiniz. Akşam yemeklerinizde salta ve cacık yapımında kullanılabildiği gibi öğün aralarında atıştırmalıklarınız arasında yer alan sandviç börek gibi besin maddelerinizin iç malzemesin koyarak da ilave ederek tüketebilirsiniz.

 

Dereotu Faydaları Nelerdir?

Dereotu tohumu ya da dereotu yapraklarının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Kanser hastalığını önler
  • Sindirim sistemini kolaylaştırır
  • Metabolizmayı hızlandırır ve kilo verimini hızlandırır
  • Anne sütünü artırmada etkilidir.
  • Dereotunu en büyük faydası ise hıçkırığı anında kesmesidir.

Yapılan tıbbı araştırmalar sonucunda dereotunu uyku sorunlarına iyi geldiği sonucuna varılmıştır. Kolesterolü düşüren dereotu aynı zamanda zihni açar ve depresyona iyi gelir ve stresi azaltır. Dereotu için kabızlığı önlediği söylense de öte yandan da ishale karşı iyi geldiği de söyleniliyor.

 

Dereotunun Zararları Nelerdir?

Yeteri miktarda tüketildiği takdirde dere otunu yaprağının ve tohumun herhangi bir zararı olmadığı tıbbı deneyler ile kanıtlanmıştır. Ancak dereotunun gebelik ve emzirme döneminde tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer almamaktadır. Aşırı tüketildiğinde veya cilde doğrudan temas edildiğinde cildi tahriş eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir