Dereotu Tohumu Kullanımı Ve Faydaları

Dereotu Tohumu Kullanımı Ve Faydaları

Genelde ilkbahar aylarında ekilen dereotu tohumu için en önemli husus güneş alan bir yer olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü bu bitki güneş ışığını sever. Maydanozgiller familyasından olan dereotu daha çok salatalarda, cacık ya da yemek içerisinde kullanılır. Ayrıca bu bitki her çeşit yemeğe konularak yemeğin tadını ve görselliğini güzelleştirir. Dereotu bitkisi de diğer bitki türleri gibi hem mineral hem de vitamin deposudur. İnsanların hastalıklara karşı direncini arttıran dereotu bitkisi aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirir. Faydaları saymakla bitmeyen bu bitki çok düşük bir kaloriye sahip olduğu için diyet listelerinin başında yer alır. Ayrıca bu bitki zayıflama üzerine de büyük etkisi vardır.

Dereotu Tohumunun Faydaları

Çay yapılarak tüketilen dereotu tohumu uykusuzluk sorununa iyi gelecektir. Sindirim sistemi için çok faydalı olan bu besin gazın giderilmesini sağlar ve kabızlık gibi problemleri ortadan kaldırır. Dereotu tohumu aynı zamanda emziren annelerin sütünü arttırabilir. Bunun yanı sıra uyku sorunu olan bebeklere çok az miktarda verilmesi sorunu çözebilir. Bebekler için diğer bir faydası ise gaz sorununa olan çözümüdür. Çayı yapılan dereotu tohumu hazımsızlık sorununu gidererek mide bulantılarına karşı da etkilidir. Daha çok bebeklerde görülen grip hastalıklarında yine dereotu tohumu çözüm odaklıdır. İyi bir kalsiyum deposu olan bu besinin gerek yetişkinlerde gerekse çocukların yetişme döneminde düzenli bir şekilde tüketilirse kemik sağlığını koruyacaktır.

 

Dereotu Zayıflatır Mı?

Zayıflamak isteyen ya da diyet yapanlar için dereotu muhteşem bir bitkidir. Yemeklerden 15 dakika evvel bir yemek kaşığı kıyılmış dereotunu tüketirseniz tokluk hissi vereceğinden dolayı sofradan daha erken kalkabilirsiniz. Yine ara öğünlerde bir kâse yoğurt veya cacığın içine dereotu eklemek tokluk hissi verir. Ayrıca dereotu tatlı krizini de önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir