Dereotu Hangi Aylarda Ekilir

Dereotu Tohumu Hangi Aylarda Ekilir?

Dereotu Türk mutfaklarının olmazsa olmazlarından biridir. Sahip olduğu güzel koku sayesinde, kötü kokuları yok eder ve ayrıca zararlı böcekleri ortamdan uzaklaştırır. Dereotunun hiç tüketmesiniz bile diğer bitkilerinizi zararlı böceklerden korumak için mutlaka dereotu yetiştirmeniz tavsiye ediliyor. İlkbahar aylarında ekilen dereotu güneşi seven ve gölgeyi sevmeyen bir bitki olup yaz kış demeden dört mevsim boyunca uygun şartlarsa rahatlıkla yetiştirilmektedir.  Ancak dereotunu yetiştirmeden önce dereotu tohumu çimlendirildikten sonra toprağa ya da saksıya ekilmesi gerekir. Yaz mevsiminde dereotunun yapraklarında meydan gelen çiçeklerde yaz sonuna doğru tohum olur. Bu tohumları hem dereotu yetiştirmek hem de kurutup çay ya da ekmek çörek ya da poğaçalarınızın üzerine serperek de tüketebilirsiniz.

 

Dereotu Tohumu Ekilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Güneş ışığını seven dereotu tohumu çimlendirilmek için bir kap içirişine bir miktar su ilave edip dereotu tohumlarını da kabın içerisine atarak bir gece suda bekletebilirsiniz. Bu işlemi nemli bez içerisinde de yapabiliriniz. Eğer bahçenize ekecekseniz öncelikle bahçenizin toprağını belleyip çapaladıktan sonra bir miktar da toprağa hayvan gübresi atıp toprakla karıştırarak çillenene tohumları toprağı her yerine gelecek şekilde serpiştirin tohumların toprağın içine gömülüp karışmasını sağlayın.  Arkasından toprağı sulayın. Dereotu tohumumun çimlendirme oranı çok düşük olduğundan dolayı her atığınız tohum çimlenmeyebilir bu nedenle toprağa tohumları bol bol serpiştirmeye özen gösterin.  Düzenli sulama yaptığınız takdirde başka bakım istemden kendiliğinden yetişip büyüyen der otun 2 ay içerisinde büyüyüp yapraklanır.

 

Dereotu Tohumunun Faydaları

Dereotu tohumu ve yapraklarını en çok bilinen faydası, ağız ve dişlerde oluşan kötü kokuları yok etmesi ve besilere hoş koku vermesidir. Aynı zamanda mideyi rahatlatıcı özelliğine sahip olan dereotu, hazmı kolaylaştırır, mide ve bağırsak gazlarını yok eder ve mideye ferahlık sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir