Dereotu neye iyi gelir

Şifalı Bitki Dereotu Neye İyi Gelir?

Ana vatanı Asya olan, Akdeniz mutfağında sıklıkla kullanılan dereotu bitkisi çok faydalı bir bitkidir. İçermiş olduğu A ve C vitaminleri, flavonoitler ve diğer bileşenleri içermektedir.  Kendisine has güzel bir kokusu olan ve yemeklere farklı bir tat veren dereotunun sindirime yardımcı olmaktadır. Dereotu neye iyi gelir diye sorulduğunda bu konuda pek çok alanda yararları sayılabilir. Ülser, hazımsızlık gibi rahatsızlıkların tedavisinde çok etkilidir. Bunun yanında kolesterol düşürücü etkisi de bulunmaktadır.  İçerdiği yağ asitleri ile sindirim kolaylaştırır.  Sindirimi hızlandırır ve zayıflamayı hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyon ve mikroplara karşı bir zırh görevi görür.

Dereotunun Faydaları

Dereotunun bunların yanında kemik sağlığına çok faydalı bir bitkidir. Bol bir miktarda kalsiyum içeren dereotu neye iyi gelir konusunda verilecek ilk cevap kemik kaybını önlenme konusudur.  Şeker düşürme etkisi vardır. Ancak diyabet hastaları tükettikleri miktara dikkat etmelidir. Bir anda kan şekeri çok hızlı bir şekilde düşürebilir.  Dereotunun diğer bir faydası ise depresyona iyi gelmesidir. İçerdiği bileşenlerin sakinleştirici etkiler göstermektedir. Ağız ve diş sağlığına da faydası vardır. Ağız içi enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Bunun yanında ağız kokusunu da önlemektedir. Uyku problemi yaşıyorsanız uyku problemini çözebilecek doğal bir ilaçtır.  Diğer faydaları ise hormonları düzenler. Cilt sağlığı için faydalıdır ancak cildinize direk uygulamayınız. Cildi çok hassaslaştırılarak güneş yanığı ve cilt kanserine neden olabilir.

 

Dereotunun Kansere Faydası

Dereotunun bütün bu bahsedilen faydaların yanında en dikkat çeken özelliği ise kansere karşı vücudu koruma etkisidir. Dereotu neye iyi gelir sorusuna verilecek en önemli cevaplardan biri de doğal bir antioksidant olduğu için kanseri önleme konusudur. Dereotunun bitkisinin flavonoit adı verilen doğal bileşikler insan sağlığı için çok önemlidir. Kaempferol, flavonoit ailesinin bir üyesidir ve serbest radikallere ve kansere karşı koruyucu bir etki göstermektedir. Kansere karşı yakalanma ihtimalini azaltılmasında kaempferol dolayısıyla dereotu büyük bir rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir