Dereotu nerelerde ve nasıl kullanılır

Dereotu Nedir? Nasıl  Yetiştirilir?

Dereotu; maydanozgiller familyasından keskin kokulu bir bitkidir. Birçoğumuzun severek yediği dereotu ilkbahar bitkisidir. Çünkü gün ışığını sever, yaklaşık olarak ekildikten sonra 20 gün içerisinde çimlenir. Yıllık bir bitkidir. Yani senede bir ekilmesi gerekir. Sonbahar ayında toplanan dereotu, susuz ortamı sevmez.

Anavatanı Asya olan dereotu ülkemizde hemen hemen her bölgede ama ağırlıklı olarak Karadeniz bölgesinde yetiştirilir.

Dereotu Nerelerde Kullanılır?

Öncelikle; dereotu nerelerde ve nasıl kullanılır? Sorusuna açıklama getirmek gerekir. Dereotu, insan sağlığına sağladığı faydalar nedeniyle, önemli bir bitkidir. Vücudun günlük alması gerekn C vitamininin % 40-45 ‘i dereotundan sağlanır.

Dereotu yeşil yapraklı olarak, salatalarda, yemek yanlarında kullanılabilir. Bazı insanları kokusu rahatsız ettiği için çiğ olarak tüketemeyebilir. Ancak, kabak, mücver gibi yemeklere katılan deretu, yemeğe ayrı bir nefaset verir. Bunun haricinde, ikindi çaylarının vazgeçilmezi poğaçalar ve böreklerin içine konulan dereotu ile, farklı lezzetler elde edilebilir.

Dereotu Nasıl Kullanılır?

Bir çok yemeklere tat katan dereotu nerelerde ve nasıl kullanılır? Dereotu, yeşil olarak uzun süre saklanamayan bir bitkidir. Evlerde, yeşil olarak saklanması çok zordur. Çabuk solar. Bu nedenle taze olarak alınan dereotu fazla bekletmeden, yemeklerde ya da yemeğe katılarak kullanılmalıdır.

Dereotu kurutularak da kullanılır. En azından, saklama süresi 6 ay olan bu bitkinin faydalarından bu şekilde faydalanmak için tavsiye edilen saklama şekli dereotunun kurutulmasıdır.  Bitki çayı olarak da tüketilebilen dereotu çayı genel olarak kurutulmuş dereotundan yapılmalıdır.

Dereotu Nasıl Saklanmalıdır?

Dereotu nerelerde ve nasıl kullanılır? sorusuna açıklık getirdikten sonra bu narin ama bir o kadar da insan vücuduna faydası olan dereotu farklı şekillerde saklanabilir. En fazla tercih edilmesi istenen, taze olarak tüketilmesidir. Ancak uzun süre kullanılmayacaksa yapılacak en iyi çarelerden biri dereotunu yıkayıp kurumasını bekledikten sonra ince ince kıyıp dipfreze atmaktır.

İhtiyaç halinde alınıp, yemek ya da hamur işlerinde kolayca kullanılabilir. Ayrıca bir diğer yöntem de kurutma yöntemidir. Bir ya da iki hafta serin bir yerde kurutulan dereotu, cam bir kavanozda güneş ve ısı almayacak şekilde altı ay kadar saklanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir