Dereotu Nasıl Ekilir

Dereotu Tohumu Nasıl Ekilir?

Maydanozgiller ailesinden olan dereotu hem kokusu hem de lezzeti ile sofralarımızın olmazsa olmazlarından birisidir.  İnce yapraklı yeşil gövdeli hoş kokulu yeşil bitkidir. Dereotunu anavatanı Asya’nın batısı Avrupa’nın güneyi olarak biliyor. Ülkemizde genellikle Marmara ve Ege bölgesinde b bahçe ve bostanlarda yetiştirilir. Kendi dereotunu yetiştirmek isteyenler dereotu tohumu olarak saksı ya da bahçeleri bir köşesinde yetiştirip taze bir şekilde tüketebilirler.

Dere Otu Nasıl Yetiştirilir?

Dereotu tohumu ekilmeden bir gün önce nemli bezde ya da suyun içine atıp bir iki gün bekletilerek çimlendirilmesi gerekmektedir. 10 derece toprak ısısı dereotunu yetişmesi için yeterli olmaktadır. Viyoller ya da kap içerisinde çimlendirdiğiniz dereotu tohumlarını ince elenmiş toprak ile torf karışımından oluşan toprağın üzerine saçıp toprağın içine karşımasını sağlayınız.  Toprağı tazyikli su ile sulayıp ekme işlemini tamamlamış olursunuz.  Çok fazla olmak koşulu ile arda toprağı nemlendirerek tohumun susuz kalmasını sağlamanız gerekmektedir.  En geç 20 ile 28 gün içinde çimlenen tohumları güneş ışığından koruyun dereotu tohumlarını saksıda çimlendirdiyseniz toprağın yüzeyine çıkıp yaklaşık 5 m boyuna geldiğinde saksına köklerine zarar vermeden saksıdan alıp tarlaya ekebilirsiniz.

 

Dereotu Yemenin Faydaları Nelerdir?

Dereotu tohumu ya da dereotu yapraklarının faydalarını saymakla bitiremeyiz. A vitamini B6 vitamini, demir fosfor ve magnezyum bakımından zengin olan dere otu, sindirimi sistemini hızlandırır, zayıflamaya yardımcı olur, kemikleri güçlendirip, kemik sağlığını korur. Aynı zamanda şişkinlik gaz gibi sorunlarına bire bir etki eden dere otu uyku sorunlarını tedavi edip, bağışıklığı artırır. Bağırsak sorunlarına %10 etki ettiği gibi kadınlarda meydana gelen adet düzensizlikleri yok eder. Hoş kokusu sayesinde ağız ve dişlerde meydana gelen kötü kokuyu yok eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir