Dereotu Çayı

Dereotu hem kokusu hem lezzeti ile mutfaklarda vazgeçilmezdir. Dereotu çiğ ya da dereotu çayı şeklinde tüketilir. İçinde kalsiyum, magnezyum ve demir barındırır. İyi bir antioksidan özelliği vardır.

Dereotu Çayının Faydaları 

Dereotu tohumu çayının faydaları özellikle sindirim sorunlarında, ağız kokularında, karın ağrılarında, soğuk algınlıklarında etkilidir. Dereotu vücuttaki atıkların atılmasında da yardımcıdır. Mideyi rahatlatır. Dereotu çayı mide kaslarında rahatlama yapar. Şişkinlik ve gazı azalttığı da aşikardır. Özellikle akşamları tüketilmesi önerilir.

 

Dereotu Çayının Yan Etkileri Var Mıdır?

Dereotu tohumu çayının belirli bir yan etkisi olmamakla beraber tüketim esnasında özellikle hamilelik döneminde tavsiye edilmez. Aynı şekilde emzirme dönemlerinde de tüketilmemelidir. Çocuklara bu çay verilirken denge şarttır. Mutlaka doktor kontrolünde çocuğa verilmelidir. Dereotu tohumu çayı hazırlamak için dikkatli olunması gereklidir. Doğru bir demlenme şekli etkilidir. Çay için su kaynatılır. Suyun içerisinde 2 çay kaşığı konulur. Tohum halinde olan bu kısım 10 dk kadar kaynatılır. Renk kıvamına gelince çay hazır demektir. Daha sonra süzgeçle tohumlar alınır. 3 bardaktan fazla tüketilmemelidir. Keskin bir tadı vardır. Bu keskin tadı hafifletmek için papatya ilave edilebilir. Dereotu çayının aynı zamanda sakinleştirici özelliği de vardır. Hazımsızlık çeken çocuklarda doktor kontrolünde içirilmesi tavsiye edilir. Ağız kokusu genel olarak insanlar arasında çok sık yaşanan bir durum olmakla beraber çözüm açısından bir cevap alınamaz. Dereotu çayı ile kötü nefes kokusundan kurtulunabilir.

 

Stres İçin Önemli Etkileri Vardır

Ve stres hemen hemen her yaş grubunun yaşadığı bir sıkıntıdır. Sakinleştirici özelliği nedeni ile içen kişide bir rahatlama, kaygıdan ve öfkeden uzak olma hali, depresif durumlardan uzaklaşma hali yaşanmaya başlar. Depresif hissedildiği anda bir fincan dereotu çayı çok iyi bir dost olacaktır. Kontrollü tüketim yarar sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir